Lienky – Coccinella dorastajú do veľkosti 1 až 9 mm. Často sú pestro sfarbené a bodkované. Môžu byť žlté, oranžové, biele, čierne a červené, oválneho tvaru s krátkymi tykadlami. Larvy lienok sú dlhé, väčšinou sivomodré až čierne so svetlofarebnými škvrnami.

Lienky – ako pomocníci v boji proti voškám

Na prvý pohľad pripomínajúce malého krokodíla. Na Slovensku sa výskytuje viac než 70 druhov lienok. Najznámejšia je lienka sedembodková Coccinella septempunctata.

Larva lienky požiera vošky

Larvy a aj dospelé lienky sú väčšinou dravé. Živia sa väčšinou voškami, ale niektoré druhy napádajú aj červceroztoče minerky.  Tiež požierajú mycéliá húb na rastlinách.

Každý druh sa špecializuje na iný druh koristi.

Dospelé lienky prezimujú pod kôrou stromov, v suchom rastlinstve, medzi skalami, v puklinách domov a to často v početných spoločenstvách. Sú to dobrí letci a už v skorej jari, vyhľadávajú kolónie vošiek na porastoch.

Neskôr kladú do výskytu vošiek na listy vajíčka. Vajíčka sú oválne, špicaté, lesklé a žlté. Obyčajne  5 až 50 kusov na jednom mieste. Po týždni  sa liahnu larvy, ktoré okamžite napádajú vošky. Larva sa vyvíja až 20 dní, pričom za ten čas skonzumuje až  400 vošiek. Neskôr sa larva zakuklí. Z kukly sa vyliahne lienka, ktorá ihneď vyhľadáva korisť a celý cyklus sa opakuje. Dospelá lienka skonzumuje denne 40 až 60 vošiek. Jeden vývojový cyklus trvá približne 4 až 7 týždňov. Ročne sa obnoví 1 a viac generácií. Záleží podľa druhu lienky.

Význam lienky v ekosystéme

Lienky často zamedzujú väčšiemu premnoženiu škodcov. V záhradách a sadoch pomáhajú hlavne udržať vošky pod prahom väčšej škodlivosti. Žiaľ väčšina záhradníkov už pri prvom výskyte vošiek siahne po chemickom ošetrení a zničí ich vajíčka a larvy. Keďže vyliahnutie larvy z vajíčka trvá viac ako týždeň, je potrebné už pri prvom výskyte biologicky zasiahnuť.

Ideálnym riešením je používať Prev-B2, alebo Wetcit ešte pred prvým výskytom. Pri silnejšom výskyte použite NeemAzal. Pozor – neprekračujte stanovené dávkovanie! V opačnom prípade dôjde k spáleniu listov. Tieto produkty pôsobia iba proti savým a žravým škodcom. Pre všetkých ostatných predátorov je postrek neškodný. Používanie jarovej vody, mydla a tabaku je neprípustné, vzhľadom k tomu, že tieto prípravky zabijú všetko živé na rastline. Aj larvy lienok. Tabak obsahuje navyše množstvo chemických látok a je toxický pre rastliny.

Ako udržať lienky v záhrade?

Lienka a plsť s Typhlodromus pyri

Vybudujte si v záhrade kus divočiny, bez zásahu. Úplne postačí pár metrov štvorcových divočiny. Podľa veľkosti záhrady. Ponechajte v záhrade starý  strom. Vybudujte hmyzí hotel. Pokiaľ máte hneď za plotom divočinu, úplne stačí chemicky nestriekať.

Hlavne nepoužívajte postreky obsahujúce akaricídy. Pozor! Neškodne vyzerajúci postrek v modrej krabičke, ktorý záhradkári tak radi používajú a ktorý sa predáva pod názvom Predjarný postrek, obsahuje akaricídy a s ich pomocou na jar zničíte všetky prezimujúce lienky, zlatoočky, pavúky, ucholaky a ostatné užitočné organizmy zimujúce v kôre vašich stromov.

 

S biologickou ochranou dokážete bojovať proti škodcom a chorobám a získať zdravú potravu bez chemických pesticídov

Ako predjarný postrek použite biologické postreky na báze medi a olejov s pridaním látok, ako bór, železo a zínok. Kocide 2000 +Prev-B2,  Cuprotonic + Prev-B2, alebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočom, hálkovcom a vlnovníkovcom  použite dravého roztoča Typhlodromus pyri.

Neskôr v sezóne používajte preventívne proti chorobám postreky na báze sýry, medi,prírodných olejov, húb a baktérií. Prev-B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chytopron, Fielder alebo ďalšie ekologické postreky, ktoré nájdete v našom e-shope.

Proti savým a žravým škodcom použite NeemAzal, Prev B2, Wetcit alebo proti piliarke Quassia amara. Proti húseniciam Lepinox plus.

S biologickými postrekmi zaobchádzajte opatrne. Neprekračujte dávkovanie a nepoužívajte postreky v silnom vetre a počas dňa. Postrekujte skoro ráno, alebo pri západe slnka. Nikdy nestriekajte kvitnúce stromy za slnečného dňa. Proti chorobám postrekujeme ihneď po väčšom daždi, alebo keď spadne viac ako 20 – 30 mm zrážok. Snažíme sa chorobám predchádzať a ošetrovať rastliny preventívne, ešte pred vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmie prevyšovať 25 °C.